
AKTUALNOŚCI
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ustce z udziałem delegacji ze Szkoły Podstawowej w Zaleskich
Dzisiaj delegacja Szkoły Podstawowej w Zaleskich wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Nasz poczet sztandarowy dumnie reprezentował całą społeczność szkolną. Delegacja uczniów i nauczycieli złożyła kwiaty, oddając cichy hołd wszystkim, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.
Wizyta w teatrze
W czwartek 7 listopada przedszkolaki i uczniowie klas I – III wybrali do Słupskiego Inkubatora Technologicznego, aby obejrzeć nowoczesny spektakl o charakterze kulturalno - rozrywkowym pt. ,,Różnorodność kultur Europy’’.
Poznali Kubę, z którym udali się w podróż po Europie i przeżywali niesamowite przygody. Dodatkowo przenosili się do innych krajów dzięki specjalnym zaklęciom. Dynamiczna akcja, ciekawe kostiumy, gra świateł, oprawa multimedialna, muzyka i piosenki sprawiły, że młodzi widzowie jeszcze bardziej pokochali teatr.
Święto Niepodległości
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Niepodległości. Z tej okazji uczniowie przygotowali krótkie przedstawienia teatralne: ,,O Lechu, Czechu i Rusie ", ,,Warsie i Sawie" oraz ,,O smoku wawelskim". Wystąpiły również ,,Wiolinki", które zaczarowały wszystkich swoimi subtelnymi głosami. Zachwyt i gromkie brawa wzbudziła historia Polski, wykonana w rytmie hip hopu przez Miłosza Bieńka.
Dzień Postaci z Bajek
Dzień Postaci z Bajek to święto, które obchodzimy 5 listopada. To okazja, aby przenieść się do świata wyobraźni, pełnego czarów i bohaterów. Każdy z nas chciałby choć na chwilę stać się jednym z nich!
W naszej bibliotece i świetlicy szkolnej odbył się także Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie w barwnych przebraniach rozwiązywali zagadki, malowali, wycinali, a także tańczyli do skocznej muzyki. Uśmiech nie schodził z ich twarzy! A dodatkowo, choć na chwilę, mogli odwiedzić zaczarowany świat ulubionych bajek!
Program edukacyjny ,,Akademia Programistów - Roboty Segregują Odpady"
Akcja ,,Znicz" w naszej szkole
Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji ,,Znicz". Młodzież pod opieką pani Marty Miotk wybrała się na cmentarz w miejscowości Zaleskie. Na grobach zapalili przyniesione przez uczniów znicze. Pamiętali również o modlitwie. Akcja przebiegała w spokojnej i pełnej zadumie atmosferze.
Dziękujemy uczniom za przeniesione znicze.
IV Miniturniej Tańca Współczesnego we Wrześciu
W sobotę, uczniowie z naszej szkoły, wzięli udział w IV Miniturnieju Tańca Współczesnego. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej we Wrześciu. Komisja oceniała występy solo, duety, a także formacje składające się z wielu osób. Miniturniej podzielono na kategorie wiekowe: od 7 - 9 lat, 10 - 13 oraz 14 - 16.
Dzieci z naszej szkoły zaprezentowały różne style tańca. Najmłodsza grupa wraz z szarfami wytańczyła 2 miejsce. Reprezentantki drugiej grupy wiekowej z tańcem ,,Waka waka" zdobyły 3 miejsce. Najstarsze uczestniczki konkursu w rytmie zumby wywalczyły 1 miejsce. Wielkim powodzeniem cieszył się taniec solo w wykonaniu Leny Adamczewskiej, uczennicy klasy VIII, która zdobyła 1 miejsce.
Ślubowanie klasy pierwszej
W piątek, 25 października, w naszej szkole miała miejsce niezwykle ważna i doniosła uroczystość – ślubowanie pierwszoklasistów. Na początku mali kandydaci na uczniów przyznali, że trochę obawiają się pasowania, gdyż „nie wiedzą, jaki pas pani dyrektor przyniosła do szkoły”. Jednak zachęceni przez prowadzących uroczystość starszych kolegów - Filipa Znajdka i Kacpra Żurawskiego, odważnie wmaszerowali na salę gimnastyczną przy dźwiękach muzyki. Ten wspaniały dzień na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.
Pierwszoklasistom składamy serdeczne gratulacje i życzymy wielu sukcesów w dalszej edukacji.
„Różowa wstążeczka” w naszej szkole
Różowa wstążeczka jest międzynarodowym symbolem odnoszącym się do walki z rakiem piersi. To jeden z najbardziej powszechnych nowotworów w Polsce. W wykrywaniu i skutecznym leczeniu tego nowotworu bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego w naszej szkole od wielu lat organizujemy akcję „Różowa wstążeczka”.
W tym roku przypadła ona na dzień 23 października. Nasza Szkoła wraz z całą społecznością dzisiejszego dnia na znak solidarności, wsparcia i profilaktyki zaakcentowała ten dzień barwą różową, wspólnym zdjęciem oraz zajęciami profilaktycznymi.
Spotkanie z Panią Danutą Kmiecik
Dziś w naszej szkole mieliśmy wyjątkowego gościa. Odwiedziła nas Pani Danuta Kmiecik, autorka wielu wierszy, która od wielu lat mieszka w Zaleskich. Miesiąc temu, Gmina Ustka, wydała drugi tomik z wierszami Pani Danuty pt. ,,To moja bajka". W związku z tym, autorka wierszy odwiedziła najmłodsze klasy, aby podzielić się swoją twórczością.
W drogę, na Kaszuby!
19.10.2024 r. uczniowie uczący się języka kaszubskiego udali się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Tedory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach, gdzie w 1906r. powstał pierwszy na ziemiach polskich skansen. Tutaj dzieci wzięły udział w warsztatach „ Malowanie na szkle", dzięki którym poznały historię, technikę wykonania, tematy i zdobnictwo kaszubskich szklanych obrazów. Nasi uczniowie mieli okazję wykonać tą techniką własną pracę, która okazała się wspaniałą pamiątką z wycieczki.
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 14 października 2024 roku cała społeczność Szkoły Podstawowej w Zaleskich zgromadziła się na hali sportowej, aby wspólnie świętować Dzień Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor, Joanna Kaczmarczyk, powitała wszystkich zgromadzonych i przypomniała, jak ważne jest dzisiejsze święto. Wyróżniła także kilka osób Nagrodą Dyrektora. Wśród nagrodzonych osób byli zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni. Na wniosek Rady Pedagogicznej – Nagrodę Wójta Gminy Ustka – otrzymała pani Kamila Jaskólska.
W części artystycznej uczniowie Szkoły Podstawowej w Zaleskich przedstawili w sposób humorystyczny scenki o szkole. Uroczystość uświetniły również występy szkolnego Zespołu wokalnego.
OSP Możdżanowo w naszej szkole
Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Każdy o tym wie! Ale jak można o nie zadbać? Z uzyskaniem odpowiedzi na to pytanie pospieszyła Ochotnicza Straż Pożarna w Możdżanowie. Zawitali do nas trzej Druhowie: Pan Krzysztof Cybulski, Pan Sebastian Mirota i Pan Tomasz Walkowiak.
Wizyta strażaków była dla wszystkich wspaniałą lekcją bezpieczeństwa i edukacji. Dowiedzieliśmy się wiele o trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków oraz o tym, jak uratować ludzkie życie!
Stroje kaszubskie są super!
Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego poznawali elementy stroju kaszubskiego, jego kolorystykę i zdobienia. Regionalna odzież tak bardzo spodobała się naszym dzieciom, że postanowiły ją przymierzyć i poczuć się jak mieszkańcy Kaszub.
Radości przy tej okazji było co niemiara.
Stemple z ziemniaków
Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego przy okazji poznawania słownictwa związanego z darami pól wykonywali stempelki z ziemniaków. Przy pomocy nożyka do warzyw i owoców oraz farb tworzyli niezwykłe, wielobarwne wzory.
Ta bardzo popularna zabawa sprawiła dzieciom wiele radości, co odzwierciedlają załączone zdjęcia. Uczniom gratulujemy kreatywności i życzymy kolejnych inspirujących aktywności.