Skocz do głównej treści strony
Szkoła Podstawowa im. por. Witolda Dzięgielewskiego w Zaleskich

AKTUALNOŚCI

2023-06-18

Zajęcia żeglarskie na Morzu Bałtyckim

    Ostatni przed wakacjami weekend czerwcowy dostarczył uczniom z grupy projektowej „Poszerzamy Horyzonty Wiedzy” niesamowitych wrażeń. Uczestnicy odbywali praktyczne zajęcia żeglarskie na Morzu Bałtyckim pod czujnym okiem instruktorów z Klubu Żeglarskiego ProSport. Okazało się, że wcześniej zdobyta wiedza w szkole oraz na jeziorze Bobięcińskim zaprocentowała w niełatwych morskich warunkach podczas manewrowania i sterowania jachtami oraz katamaranami.

2023-06-07

Ósmoklasiści na wycieczce w Gdańsku

          Dnia 7 czerwca 2023r. uczniowie klasy VIII wybrali się na ostatnią wspólną wycieczkę do Gdańska. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej wyposażone w bogate technologie multimedialne, wierne repliki i modele, pogłębiając tym samym wiedzę historyczną na temat II wojny światowej. Największe wrażenie zrobiła na nich uliczka przedwojennego miasta, hitlerowskie i sowieckie plakaty propagandowe, modele karabinów oraz radziecki czołg T34.  Po wyjściu z muzeum, udali się na gdańską Starówkę oraz zwiedzili Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Wszystkich zauroczyła fontanna Neptuna, bardzo podobały się też kolorowe kamienice przy Długim Targu na Starym Mieście oraz żuraw portowy. 

2023-06-07

W Szkole Nowoczesnego Pasażera

           Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie kl. I-VII uczestniczyli w warsztatach edukacyjno-informacyjnych pod nazwą "Szkoła Nowoczesnego Pasażera". To zakrojony na szeroką skalę program w województwie pomorskim, który dotrze do kilkunastu tysięcy osób. Przeprowadzone zajęcia przybliżyły dzieciom funkcjonalność nowoczesnego systemu FALA, którego zadaniem jest umożliwienie pasażerom opłacania przejazdów w prosty sposób, bez poszukiwań kiosków, biletomatów zgodnie z hasłem – „wsiadam i jadę”. Edukatorzy rozmawiali z uczestnikami zajęć o zasadach bezpieczeństwa w czasie podróży środkami komunikacji publicznej oraz zwracali uwagę na ekologiczne postawy transportowe. Nasi uczniowie spotkali się z edukatorami zarówno w sali lekcyjnej, jak i w Innobusie.

2023-06-06

W świecie pana Kuleczki

         Dnia 6 czerwca przedszkolaki oraz uczniowie kl. I-III z naszej szkoły wybrali się do Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku na przedstawienie „Pan Kuleczka” zrealizowane na podstawie książki Wojciecha Widłaka, ukazującej świat zbudowany ze słów, gestów, spojrzeń, dźwięków i uczuć. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili przygody pana Kuleczki i innych bohaterów.  Po dużej dawce wiedzy o świecie przekazanej w niezwykle atrakcyjny sposób, dzieci miały czas na zabawę i porcję pysznych lodów. Z pewnością dzień spędzony na wycieczce sprzyjał integracji i budowaniu relacji.

2023-06-05

Najlepsza w powiecie

         W dniach 5-6 czerwca odbył się finał 40. Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. Na deskach Teatru RONDO w Słupsku pięknie i przejmująco wybrzmiały strofy znanych wierszy poetów polskich oraz fragmenty prozy. Było to prawdziwe święto mowy ojczystej. Dla przypomnienia, po wygranych eliminacjach środowiskowych naszą gminę w kategorii klas młodszych reprezentowała: Martyna Gontek z klasy I i Nadia Gontek z klasy II, zaś w kategoriach klas starszych - trzy uczennice: Lena Ziemska z klasy VI oraz Aleksandra Sobolewska i Kaja Grabowska, obie z klasy VIII.  Z przyjemnością informujemy, że I miejsce w konkursie zajęła Martyna Gontek!  Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów! 

2023-06-04

Osiągnięcia w konkursie plastyczno - literackim

       Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zostali laureatami  Powiatowego Konkursu Plastyczno - Literackiego pod hasłem " Dzieci przyszłością Polski" zorganizowanego przez Katolicką Szkołę Podstawową ze Słupska oraz Fundację "Przyjaciele Życia". Jego celem było przede wszystkim rozwijanie kreatywności plastycznej i literackiej dzieci i młodzieży oraz kształcenie postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów. 
       W kategorii  "wiersz" 1. miejsce zdobył Gabriel Jaskólski z klasy III, zaś 3. miejsce -  Martyna Gontek z klasy I.  W kategorii " opowiadanie" na 2. miejscu uplasowała się Milena Smołuch z klasy VIII.  W konkursie plastycznym 2. miejsce zdobyła Aleksandra Czerwińska z klasy I. Serdecznie gratulujemy!

2023-06-04

Szkolenie żeglarskie w Bobięcinie

          Grupa uczniów z V- VIII biorących udział w projekcie „Poszerzamy horyzonty wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów” w dniach 2-4 czerwca odbyła praktyczne szkolenie żeglarskie w Bazie Turystycznej w Bobięcinie koło Miastka. Młodzi żeglarze pływali pod okiem instruktorów. Mieli do dyspozycji pięć jachtów typu mariner i jedną omegę. Szkolenie rozpoczęli od przygotowania żaglówki do wyjścia na wodę i ćwiczeń wiązania węzłów. Dalsza nauka odbywała się już na wodzie podczas manewrowania na otwartym akwenie. 

2023-06-02

Powrót do klasyki baśni

       Kontynuując świętowanie Dnia Dziecka, już następnego ranka  klasy IV, VI i VII pojechały wraz ze swoimi wychowawczyniami do słupskiego Multikina na adaptację baśni H. Ch. Andersena " Mała syrenka". Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli historię rudowłosej syreny o imieniu Ariel, zafascynowanej światem ludzi i zakochanej w księciu. Wszystkim bardzo podobał się podwodny świat oraz zaprezentowana muzyka. Intrygująca akcja i wzruszające sceny z pewnością nie pozwoliły na nudę. Uczniowie mieli możliwość uruchomienia wyobraźni, przeniesienia się w fascynujący, dziecięcy świat baśni i  popływania z syrenami w oceanicznych toniach. Z pewnością była to chwila wytchnienia po trudach kończącego się roku szkolnego.

2023-06-01

Dzień Dziecka na kolorowo

         Tegoroczny Dzień Dziecka upłynął w naszej szkole pod hasłem " Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" zaczerpniętym z pedagogiki Janusza Korczaka. Na holu stanęły tablice, na których pojawiły się zdjęcia uczniów oraz nauczycieli z wczesnego dzieciństwa. 
        Pogoda pierwszego czerwca nie dopisała, niebo pokryły ciemne chmury, niemniej jednak mieliśmy dużo powodów do radości. Odwiedziła nas pani wójt Anna Sobczuk - Jodłowska wraz z gminnymi maskotkami. Pani wójt złożyła nam życzenia i obdarowała słodyczami. Lody, popcorn oraz batoniki bardzo nam smakowały. Był czas na wspólne zdjęcia, leżakowanie i taniec, a na koniec starsze klasy obsypały się proszkami holi. Beztroskiej zabawie towarzyszyły piski oraz radosne okrzyki.   

2023-05-31

Z wizytą w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Lędowie

       W ramach projektu „Poszerzamy horyzonty wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów Szkół podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Żagle Wiedzy”, uczniowie naszej szkoły, udali się do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Lędowie

2023-05-29

Wyśpiewały nagrody na "Gamie 2023"

     Troje uczniów reprezentowano naszą szkołę podczas XIX Miejsko-Gminnego Konkursu Solowej Piosenki Dziecięcej GAMA 2023, który odbył się tradycyjnie w Charnowie. W wokalnych zmaganiach brało udział 23 uczestników ze szkoły w Charnowie oraz SP 1, SP 2 i SP 3 w Ustce. Miło nam poinformować, że nasze uczennice Zofia Małkowska i Lena Ziemska zdobyły II miejsca w swojej kategorii wiekowej. Bardzo dobrze zaprezentował się także Filip Znajdek, niestety tym razem nie został nagrodzony. Wszystkich naszych uczestników przygotował pan Janusz Werra. Dziękujemy organizatorom konkursu za ciepłe przyjęcie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

2023-05-25

Egzaminy ósmoklasisty już za nami...

    W dniach 24-26 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do egzaminów ósmoklasisty, które obejmowały wiadomości i umiejętności określone ‎w wymaganiach egzaminacyjnych z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Odbyły się one zgodnie z procedurami i bez zakłóceń. W arkuszach egzaminacyjnych z języka polskiego pojawiło się sporo pytań otwartych wymagających umiejętności redagowania tekstów oraz argumentowania. Zadania z matematyki nie należały do najtrudniejszych, na egzaminie z języka angielskiego również większość pytań nie była dla uczniów zaskoczeniem. Nie wszyscy jednak są zadowoleni ze swoich prac. Na wyniki trzeba będzie poczekać do lipca. 
      Wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca 2023 r. i będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich, jeśli liczba kandydatów przekroczy liczbę miejsc w danej placówce. Z kolei zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty zdający otrzymają 6 lipca 2023 roku.

2023-05-19

"Żywa" lekcji historii

     Dnia 18 maja 2023r.  naszą szkołę odwiedził pan Tomasz Częścik - historyk, archeolog, dziennikarz oraz rekonstruktor historyczny. W ramach realizacji projektu fundacji Lex Humana przeprowadził on „żywą” lekcję historii, której tematem było “ ŻYCIE CODZIENNE POMORZAN WE WCZESNYM ŚREDNIOWIECZU”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas VI I VII. Ciekawa prezentacja, barwne opowieści oraz możliwość przymierzenia strojów z epoki czy przyjrzenia się z bliska broni sprawiły, że uczniowie zgodnie przyznali, że było to niezwykle owocne 45 min zajęć.
     Serdeczne podziękowania dla prezesa fundacji Lex Humana, pana Kamila Patynowskiego.

 

2023-05-16

Egzaminy ósmoklasistów

       W dniach 23 - 25 maja 2023r. ( wtorek, środa, czwartek) w szkole odbędą się egzaminy ósmoklasistów z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.  Dla pozostałych uczniów są to dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

2023-05-12

Program " Trzymaj Formę"

    Nasza szkoła realizuje program "Trzymaj Formę", którego głównym celem jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia. Przedsięwzięcie opiera się na wyjątkowej, dwukierunkowej strategii promocji zbilansowanego odżywiania połączonego z regularną aktywnością fizyczną. W piątek, 12 maja cała społeczność szkolna spotkała się na boisku, aby wspólnie wykonać ćwiczenia fizyczne. Słoneczna pogoda, ruch i uśmiech na twarzy naszych uczniów to  radosny obrazek z dzisiejszego dnia. Aktywność fizyczna jest podstawą zdrowia. Wzmacnia kości i pobudza mięśnie do działania. Dodatkowo zwiększa pojemność płuc i wydzielanie hormonów. Nie zapominajmy zatem, aby regularnie ćwiczyć.      

 

2023-05-10

Na warsztatach mydlarskich w Swołowie

          Czwartoklasiści z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach mydlarskich w  Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Ku zaskoczeniu wszystkich, dawniej mycie odbywało się raz w tygodniu, a popularność zyskało hasło „ Częste mycie skraca życie.” Podczas zajęć uczniowie poznali historię mydlarstwa. Z ciekawością obejrzeli film przedstawiający ręczną produkcję mydła. Okazało się, że myć można się też przy użyciu piasku, mieszaniny popiołu i wody oraz innych naturalnych produktów. W części praktycznej wykonali samodzielnie mydła z dodatkiem lawendy. Po zajęciach uczniowie zaprzyjaźnili się ze stadem owiec mieszkających w Swołowie. Czas spędzony w tej interesującej miejscowości służył nie tylko poszerzaniu wiedzy na temat kultury pomorskiej, ale również integracji klasy.

Przejdź do góry strony