
AKTUALNOŚCI
Program edukacyjny ,,Akademia Programistów - Roboty Segregują Odpady"
Akcja ,,Znicz" w naszej szkole
Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji ,,Znicz". Młodzież pod opieką pani Marty Miotk wybrała się na cmentarz w miejscowości Zaleskie. Na grobach zapalili przyniesione przez uczniów znicze. Pamiętali również o modlitwie. Akcja przebiegała w spokojnej i pełnej zadumie atmosferze.
Dziękujemy uczniom za przeniesione znicze.
IV Miniturniej Tańca Współczesnego we Wrześciu
W sobotę, uczniowie z naszej szkoły, wzięli udział w IV Miniturnieju Tańca Współczesnego. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej we Wrześciu. Komisja oceniała występy solo, duety, a także formacje składające się z wielu osób. Miniturniej podzielono na kategorie wiekowe: od 7 - 9 lat, 10 - 13 oraz 14 - 16.
Dzieci z naszej szkoły zaprezentowały różne style tańca. Najmłodsza grupa wraz z szarfami wytańczyła 2 miejsce. Reprezentantki drugiej grupy wiekowej z tańcem ,,Waka waka" zdobyły 3 miejsce. Najstarsze uczestniczki konkursu w rytmie zumby wywalczyły 1 miejsce. Wielkim powodzeniem cieszył się taniec solo w wykonaniu Leny Adamczewskiej, uczennicy klasy VIII, która zdobyła 1 miejsce.
Ślubowanie klasy pierwszej
W piątek, 25 października, w naszej szkole miała miejsce niezwykle ważna i doniosła uroczystość – ślubowanie pierwszoklasistów. Na początku mali kandydaci na uczniów przyznali, że trochę obawiają się pasowania, gdyż „nie wiedzą, jaki pas pani dyrektor przyniosła do szkoły”. Jednak zachęceni przez prowadzących uroczystość starszych kolegów - Filipa Znajdka i Kacpra Żurawskiego, odważnie wmaszerowali na salę gimnastyczną przy dźwiękach muzyki. Ten wspaniały dzień na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.
Pierwszoklasistom składamy serdeczne gratulacje i życzymy wielu sukcesów w dalszej edukacji.
„Różowa wstążeczka” w naszej szkole
Różowa wstążeczka jest międzynarodowym symbolem odnoszącym się do walki z rakiem piersi. To jeden z najbardziej powszechnych nowotworów w Polsce. W wykrywaniu i skutecznym leczeniu tego nowotworu bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego w naszej szkole od wielu lat organizujemy akcję „Różowa wstążeczka”.
W tym roku przypadła ona na dzień 23 października. Nasza Szkoła wraz z całą społecznością dzisiejszego dnia na znak solidarności, wsparcia i profilaktyki zaakcentowała ten dzień barwą różową, wspólnym zdjęciem oraz zajęciami profilaktycznymi.
Spotkanie z Panią Danutą Kmiecik
Dziś w naszej szkole mieliśmy wyjątkowego gościa. Odwiedziła nas Pani Danuta Kmiecik, autorka wielu wierszy, która od wielu lat mieszka w Zaleskich. Miesiąc temu, Gmina Ustka, wydała drugi tomik z wierszami Pani Danuty pt. ,,To moja bajka". W związku z tym, autorka wierszy odwiedziła najmłodsze klasy, aby podzielić się swoją twórczością.
W drogę, na Kaszuby!
19.10.2024 r. uczniowie uczący się języka kaszubskiego udali się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Tedory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach, gdzie w 1906r. powstał pierwszy na ziemiach polskich skansen. Tutaj dzieci wzięły udział w warsztatach „ Malowanie na szkle", dzięki którym poznały historię, technikę wykonania, tematy i zdobnictwo kaszubskich szklanych obrazów. Nasi uczniowie mieli okazję wykonać tą techniką własną pracę, która okazała się wspaniałą pamiątką z wycieczki.
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 14 października 2024 roku cała społeczność Szkoły Podstawowej w Zaleskich zgromadziła się na hali sportowej, aby wspólnie świętować Dzień Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor, Joanna Kaczmarczyk, powitała wszystkich zgromadzonych i przypomniała, jak ważne jest dzisiejsze święto. Wyróżniła także kilka osób Nagrodą Dyrektora. Wśród nagrodzonych osób byli zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni. Na wniosek Rady Pedagogicznej – Nagrodę Wójta Gminy Ustka – otrzymała pani Kamila Jaskólska.
W części artystycznej uczniowie Szkoły Podstawowej w Zaleskich przedstawili w sposób humorystyczny scenki o szkole. Uroczystość uświetniły również występy szkolnego Zespołu wokalnego.
OSP Możdżanowo w naszej szkole
Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Każdy o tym wie! Ale jak można o nie zadbać? Z uzyskaniem odpowiedzi na to pytanie pospieszyła Ochotnicza Straż Pożarna w Możdżanowie. Zawitali do nas trzej Druhowie: Pan Krzysztof Cybulski, Pan Sebastian Mirota i Pan Tomasz Walkowiak.
Wizyta strażaków była dla wszystkich wspaniałą lekcją bezpieczeństwa i edukacji. Dowiedzieliśmy się wiele o trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków oraz o tym, jak uratować ludzkie życie!
Stroje kaszubskie są super!
Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego poznawali elementy stroju kaszubskiego, jego kolorystykę i zdobienia. Regionalna odzież tak bardzo spodobała się naszym dzieciom, że postanowiły ją przymierzyć i poczuć się jak mieszkańcy Kaszub.
Radości przy tej okazji było co niemiara.
Stemple z ziemniaków
Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego przy okazji poznawania słownictwa związanego z darami pól wykonywali stempelki z ziemniaków. Przy pomocy nożyka do warzyw i owoców oraz farb tworzyli niezwykłe, wielobarwne wzory.
Ta bardzo popularna zabawa sprawiła dzieciom wiele radości, co odzwierciedlają załączone zdjęcia. Uczniom gratulujemy kreatywności i życzymy kolejnych inspirujących aktywności.
Czytamy przedszkolakom
Dzień Głośnego Czytania
W Dniu Głośnego Czytania dzieci z oddziału przedszkolnego miały wielkie święto. W ramach uzyskanego dofinansowania na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otwarto nowy kącik czytelniczy, do którego zakupiono 90 nowości wydawniczych. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała pani Joanna Kaczmarczyk – dyrektor szkoły wraz z dziećmi.
Uroczystość uświetniła obecność zaproszonych gości Katarzyny Nieradki – przewodniczącej Rady Rodziców i Karoliny Roskowińskiej – radnej Gminy Ustka. Panie przeczytały dzieciom bajki „Trzy małe świnki” i „Krowa Matylda nie chce się kąpać”.
Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas i zapraszamy ponownie.
Europejski Dzień Języków
Podczas uroczystego apelu w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Jest to coroczne święto wielojęzyczności i różnorodności kulturowej ustanowione w 2001 r. z inicjatywy Rady Europy. Poprzez obchody tego dnia chcieliśmy zwrócić uwagę, że warto uczyć się języków. Dzięki nim mamy większe możliwości poznawania nowych ludzi oraz zawierania przyjaźni. Ponadto możemy zwiedzać nawet odległe zakątki świata i poznawać inne kultury.
Uczniowie klasy VII i VIII, pod okiem pań: Małgorzaty Stępień, Jolanty Selke i Renaty Czerczak, zaprezentowali krótkie przedstawienie pt. „Uczę się języków, bo wiem, że warto”. Obchodom naszego dnia towarzyszyły: taniec, śpiew oraz konkursy językowe. Uczniowie naszej szkoły mogli aktywnie uczestniczyć w apelu poprzez udział w różnego rodzaju quizach i zgadywankach. Zabawie towarzyszyło dużo emocji i radości.
31. Akcja Sprzątania Świata
31. Akcja Sprzątania Świata przebiega w tym roku pod hasłem ,,Na straży czystej Ziemi". Nasza Szkoła aktywnie włączyła się w działania ekologiczne.
Akcja „Sprzątanie Świata” to coś więcej niż coroczne oczyszczanie okolicy z odpadów. To czas poszerzania świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Biorąc udział w tym wydarzeniu, każdy miał szansę zobaczyć na własne oczy skutki braku poszanowania środowiska naturalnego.
Tegoroczna akcja zwracała szczególną uwagę na problem zaśmiecania natury odpadami tekstylnymi, np. butami, kurtkami, spodniami czy torbami. Wystarczy je przekazać do poprawnej utylizacji lub na rzecz organizacji pomocowej. Dzięki temu zadbamy o czyste środowisko, a także porządek w szafach. W tym roku znaleźliśmy też mnóstwo odpadów, które na co dzień umykają naszym oczom. Były to oczywiście niedopałki papierosów i kapsle.
Pamiętajmy, że ,,Sprzątanie Świata" jest każdego dnia!
Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego
Dnia 20 września 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. por. Witolda Dzięgielewskiego dokonali wyboru swoich kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego.
Każdy z nich głosował na karcie do głosowania przez postawienie znaku „X” przy nazwisku wybranego z listy kandydata. Na koniec Komisja Wyborcza otworzyła urnę, podliczyła głosy, sporządziła protokół.
Wyniki zostały ogłoszone 23 września podczas apelu szkolnego.
Miło jest nam poinformować, że najwięcej głosów zdobyła uczennica klasy VIII - Lena Ziemska, która będzie pełnić funkcję przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w tym roku szkolnym. Jej zastępcą została Lena Adamczewska z klasy VIII, zaś sekretarzem – Filip Znajdek z klasy VII.
Serdecznie gratulujemy!!!