Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami

Data: 23-05-2018

            Troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w czterodniowym rejsie żaglowcem „Zawisza Czarny”, który odbył się w dniach 15 - 18 maja 2018 r. w ramach projektu „Do granic Niepodległej” realizowanego z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorem przedsięwzięcia był Pomorski Związek Żeglarski, a patronat sprawował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Wszyscy uczniowie biorący udział w rejsie to laureaci III Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. Wśród nich znaleźli się żeglarze ze szkoły w Zaleskich: Kacper Bokacz, Daria Lewicz oraz Radosław Bieniek. W ramach przygotowań uczestnicy konkursu brali udział w warsztatach nawigacyjnych organizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Dla lepszego poznania tajników nawigacji morskiej uczniowie dodatkowo szkolili się pod okiem kapitana żeglugi wielkiej, pana Andrzeja Walasa. Kilkakrotnie odwiedził on szkołę,  a jego wskazówki z zakresu nawigacji morskiej niewątpliwie przyczyniły się do sukcesu w konkursie.

             Wróćmy jednak do rejsu. W dniu 15 maja punktualnie o godzinie 12.00 Kacper, Daria i Radek oraz ich opiekunka, pani Magdalena Szałek stawili się w porcie w Gdyni gotowi do przeżycia wspaniałej morskiej przygody na żaglowcu „Zawisza Czarny” należącym do Związku Harcerstwa Polskiego. Dla większości uczniów i ich opiekunów był to pierwszy morski rejs. W niejednej głowie budziły się wątpliwości i rodziły pytania: „ Co mnie czeka? Czy dam radę?” Wszelkie obawy zostały szybko rozwiane po pierwszym spotkaniu z kapitanem i załogą żaglowca. Ich profesjonalizm, życzliwość i wyrozumiałość dla nowicjuszy sprawiły, że adepci żeglarstwa uwierzyli we własne siły i z wielkim optymizmem wyruszyli w morze. Na początku uczniowie zostali przeszkoleni. Dowiedzieli się, jak podnosić banderę, cumować oraz zachowywać się w sytuacjach alarmowych. Rozdzielone zostały również obowiązki. Uczestnicy rejsu z wielkim zaangażowaniem obierali ziemniaki, szorowali pokład, dbali o porządek i pełnili wachty na pokładzie. Poznali również surowe zasady życia marynarskiego oparte na dyscyplinie oraz posłuszeństwie wobec przełożonych. Na koniec marynarskiego dnia uczestniczyli w spotkaniach z załogą, w czasie których z zainteresowaniem słuchali morskich opowieści oraz śpiewali szanty. W dniu 17 maja, po zacumowaniu jednostki na Helu młodzi żeglarze wraz z opiekunami odwiedzili Muzeum Obrony Wybrzeża oraz fokarium. Wspaniała morska przygoda zakończyła się dzień później w porcie w Gdyni. Już nie nowicjusze, a prawdziwe wilki morskie z niecierpliwością czekały na spotkanie z rodzicami, aby opowiedzieć o niecodziennych przeżyciach. Wszyscy uczestnicy rejsu wyrazili chęć uczestnictwa w następnej edycji konkursu o tytuł Mistrza Nawigacji z nadzieją na kolejny sukces.

           Szczególne podziękowania należą się pani Magdalenie Szałek, która zainteresowała uczniów tematyką nawigacji morskiej, przygotowała ich do konkursu oraz sprawowała nad nimi opiekę w trakcie rejsu.

 

 

 

Grafika 1: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 2: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 3: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 4: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 5: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 6: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 7: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 8: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 9: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 10: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 11: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 12: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 13: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 14: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 15: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 16: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami
Grafika 17: Jak uczniowie ze szkoły w Zaleskich zostali żeglarzami